Strona z portalu

  Strona główna / Kultura / Dom Urodzenia Kolbego

Muzeum - Dom Urodzenia św. Maksymiliana Kolbe

Dom Urodzenia Świętego Maksymiliana Kolbe Muzeum - Dom Urodzenia Świętego Maksymiliana Kolbe
ul. Św. Maksymiliana Marii Kolbego 9
98-220 Zduńska Wola
tel. 518 014 880

godziny otwarcia:
wtorek - niedziela

 • w okresie:
  maj-wrzesień
  10.00 - 16.00

 • w okresie
  pażdziernik-kwiecień
  10.00 - 14.00
 • Święta
  tylko wcześniej zgłoszone telefonicznie grupy

Grupy pielgrzymkowe prosimy o kontakt telefoniczny
WSTĘP: opłata DOWOLNA PRZEWODNIK: opłata dodatkowa

Grupy pielgrzymkowe prosimy o wcześniejsze zgłaszanie się do Ośrodka Pamięci św. Maksymiliana M. Kolbego pod nr tel. 518 014 880

Muzeum mieści się w domu, w którym Święty - Patron Naszego Miasta, przyszedł na świat. Jest to odremontowany według dawnych wzorów dom tkacki. Ekspozycja została przygotowana i zaprojektowana przez pracowników i sympatyków miejskiego muzeum. W całości oparta jest o zbiory tej placówki, dokumentującej już od lat życie i związki Św. Maksymiliana i Jego rodziny z naszym miastem.
Muzeum otwarto 8 stycznia 1994 r., w dniu setnej rocznicy urodzin Świętego. Jest to pierwsza w dziejach naszego miasta stała ekspozycja muzealna. Wystawa ma charakter biograficzno-historyczny. Ukazuje kolejne etapy życia i działalności Świętego Maksymiliana, Jego drogę do świętości ze Zduńskiej Woli przez Polskę i świat aż do męczeńskiego finału w bunkrze głodowym KL Auschwitz.
Z myślą o turystach i pielgrzymach nie znających Zduńskiej Woli uwypuklono również charakter miasta pod koniec XIX w., jako ciągle jeszcze wtedy powstającego ośrodka przemysłu włókienniczego. Maszyny i urządzenia używane do produkcji tkanin (warsztaty tkackie, kołowrotki, zwijarki do nici, czółenka, stemple do tkanin, próbki gotowych materiałów itp.) przybliżają codzienną pracę rodziców Maksymiliana i setek innych rodzin w niegdysiejszej Zduńskiej Woli.
Uzupełnieniem są dokumenty, świadectwa i dyplomy cechowe, fotografie i pocztówki ukazujące dawną społeczność katolicką na tle wielokulturowej i wielonarodowościowej Zduńskiej Woli. Możemy również zajrzeć do pomieszczenia dawnej kuchni, w której skupiało się ówczesne życie rodzinne i zasiąść przy gościnnym stole, w otoczeniu dawnych mebli i sprzętów kuchennych.

 


 

Widokówki dostepne w muzeum:


zobacz także:
www.kolbe.pl

 

 

 

Strona: 1 
Podmiot udostępniający informację: Urząd Miasta Zduńska Wola
Status: informacja opublikowana
Autor publikowanej informacji: Ławniczak Justyna
Ostatnio modyfikowane przez: Tomasz Juszczak,  Data modyfikacji: 2012-05-08 11:04:40
Rodzaj modyfikacji: zmiany otwarcia muzeum
Zaakceptowana przez Tomasz Juszczak dnia 2008-10-16 15:22:19
Opublikowana przez Tomasz Juszczak dnia 2008-10-16 15:22:21
Drukuj
Stronę odwiedzono 24672 razy.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej - Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego

System utworzony przez Comarch S.A